Płatności
 
Za towar możesz zapłacić:
przy odbiorze osobistym gotówką lub kartą
przy wysyłce możesz zapłacić:
przelewem na rachunek bankowy:

61 1140 2004 0000 3602 7529 9618

Płatności elektroniczne i kartą obsługuje


 

Firma
ELGO - EWA DUDZIK

Beskidzka 43 / 20
30-611 Kraków
NIP:676 140 89 24
Nr BDO: 00312325

poczta@zdrowysen.com.pl
telefon: 500 878 200
 
Warto wiedzieć
Zdrowy dom i sen
Poduszka Twarda Jak Kamień - czasem to był luksus :) 0

Wpisując w wyszukiwarkę Google słowo poduszka otrzymamy miliony wyników dla słowa poduszka. Znajdą się wśród nich tysiące sklepów oferujących najróżniejszego rodzaju poduszki są to poduszki hypoalergiczne, z pierza, puchu ale wszystkie charakteryzują się tym że mają zapewnić nam komfort snu. Poduszka jest nierozerwalną częścią naszego życia. Każdy z nas ma swoje upodobania dotyczące poduszek, ich grubości, twardości oraz zastosowania, jednak poduszka nie zawsze wyglądała tak jak obecnie. Ich wygląd i zastosowanie różniły się od tego o czym myślimy dzisiaj gdy mówimy o poduszce.

kamienna poduszka znaleziona w Mezopotami, twarda, kamienna, jest to wyżłobienie na głowę wykonane w kamieniu, poduszka nie była wygodna

Pierwsze ślady zastosowania poduszki są datowane na około 9000 lat przed naszą erą. Pierwsze ślady zastosowania poduszki znaleziono na terenie Mezopotamii dzisiejszego Iraku. Była to poduszka uformowana z kamienia , w kształcie półksiężyca i jej głównym zadaniem było podtrzymywanie szyi. Niestety jej głównym zadaniem nie było zapewnienie komfortu użytkownikowi. Głównym zadaniem poduszki w tamtych czasach było podtrzymywanie głowy nad powierzchnią ziemi celem ochrony włosów, twarzy, uszu i nosa przed insektami, oraz wszelkiego rodzaju pełzającymi stworzeniami które mogły zagrozić użytkownikowi poduszki.

poduszka ze starożytnego egiptu też przypomina podporę na głowę niż pouszkę, słuzyła do ochrony włosów i ozdób podczas snu

bardziej ozdobna wersja starożytnej poduszki a raczej podpory pod głowę, poduszka pochodzi ze starożytnego egiptu

Starożytni Egipcjanie oraz Chińczycy stosowali poduszek w podobnych celach co mieszkańcy Mezopotamii jednak ich poduszki miały dodatkową funkcję, a mianowicie określały status społeczny użytkownika. W tym przypadku poduszki były wykonane już z bardziej wyszukanych materiałów takich jak delikatna porcelana lub mocno zdobionych jak w Egipcie co było wyznacznikiem zamożności a jednocześnie chroniła głowę która była siedzibą duszy.

chińska twarda poduszka dodająca ciału witalności i energii

Chińczycy do dekorowania swoich poduszek używali wielu rodzajów materiałów takich jak drewno,bambus, porcelana, jadeit będący świętym kamieniem mistyków, chroniący według wierzeń przed chorobami nerek.

Starożytni użytkownicy poduszek z Chin i Egiptu posiadali wiedzę i zdolności do tworzenia miękkich poduszek jednak wierzyli że tylko sen na twardej poduszce dodaje ciału energii i witalności.

Starożytni Grecy i Rzymianie używali już poduszek zbliżonych do tych jakie znamy w dzisiejszych czasach. Używali poduszek wypełnionych pierzem i słoma , obszytych tkaniną. Niestety w średniowiecznej Europie poduszka wypadła z łask na długie lata. Wielu mężczyzn patrzyło na używanie poduszki jako oznakę słabości , przedmiot który mogły używać kobiety , a najlepiej wyłącznie kobiety w ciąży.

poduszka kamienna chińska wykonana z jadelitu

Poduszka zniknęła w okresie średniowiecza żeby powrócić z wielkim impetem w trakcie rewolucji przemysłowej. Masowa produkcja sprawiła iż przestała być postrzegana jako produkt tylko dla ludzi z wyższych sfer. Trafiła do szerokiej grupy odbiorców. Zmieniała się jej wypełnienie, poszycie lecz była już taką poduszka jaką znamy z naszego codziennego życia.Obecnie oprócz poduszek do spania, używamy poduszki do siedzenia, poduszki rehabilitacyjne, w samochodach możemy spotkać poduszki ochronne. Poduszka stała się tak codziennym elementem iż przestaliśmy na nią zwracać uwagę.

Po przeczytaniu tej krótkiej historii zasypiając można sobie przypomnieć iż nie zawsze było tak lekko i miękko :)

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl